Wymarsz wojsk z danego kraju zazwyczaj trwa kilka lat i łatwo myśleć, że wraz z nim odeszło wszystkie co złe. Niestety procesy dekolonizacji na poziomie umysłów i wyobrażeń trwają pokolenia, a nie kilka lat. Dlatego dziś próbujemy dojrzeć, jak daleko pada cień postkolonializmu w świecie. I co takiego się dzieje, że chętnie ubieramy się w strój brytyjskich kolonizatorów, a nie przyjdzie nam do głowy ubrać się w strój carskiego urzędnika w Warszawie? Dlaczego w ogóle kolonializmowi przyczepiamy przystojną twarz Roberta Redforda, a nie jego prawdziwe oblicze? Zastanawiamy się, czy o kolonializmie lepiej mówić językiem naukowym, czy pewnie tym bardziej prawdziwym, czyli emocjonalnym.
Mój dzisiejszy gość, to jedna z osób, które osobiście podziwiam najbardziej. Doktor Paweł Cywiński, bo to on zgodził się przyjąć dzisiejsze zaproszenie do Drzazg, to kulturoznawca, orientalista, geograf i dziennikarz. Jego zainteresowania ogniskują się wokół neokolonializmu turystycznego, zagadnień narracyjnych, świata arabskiego, islamu, tematyki postkolonialnej oraz problematyki państw nieuznanych i upadłych. Odwiedził, prowadził badania lub przygotowywał reportaże w ponad pół setce państw na świecie.
Współtwórca projektu post-turysta.pl, uchodźcy.info i… zdobywca Korony Warszawy.
Musi być ktoś inny, żebym ja mógł zdefiniować siebie.
dr Paweł Cywiński
Postkolonializm – między władzą a wiedzą
Afryka w starych książkach kolonialnych miała swoją rolę – to nie były opowiesci o Afryce, tylko o czymś innym. Z kolei ikoniczna akacja na sawannie to element zewnętrznego opisu, mieszkańcy Afryki o sobie tak nie myślą.
Wartościujemy jako ciekawe czy lepsze coś, z czym się spotkaliśmy już przed wyajzdem, coś czego się nauczyliśmy dostrzegać przed wyjazdem. Nauczyliśmy się interpretować np. wieżę Eifla że jest to coś zajebistego na wiele lat wcześniej.
Jeśli coś spełnia nasze oczekiwania turystyczne, jesteśmy za to gotowi zapłacić więcej.
Notatki do odcinka
Tutaj znajdziesz wszytskie linki i nazwy wspomniane w tym odcinku podcastu.
- Uchodźcy info
- Post turysta
- DŚ 017 „Skumulowana presja. Kto najbardziej traci na rozwoju cywilizacji?” – Dominik Bac
- DŚ 003 „Jak słowa wpływają na to, jak postrzegamy świat” – dr Kasia Siuda – Krzywicka
- DŚ 018 „Strach silniejszy od przeszłości” – Radosław Fiedler
- Frantz Fanon
Możesz wesprzeć ten podcast na kilka sposobów: polecić go u siebie w mediach społecznościowych czy podyskutować o odcinku na swoim blogu. Możesz również ocenić go w Apple Podcasts albo zostać jego producentem na Patronite i włączyć się w dyskuję na temat jeszcze nieopublikowanych odcinków i tematów.
Nie zapomnij też zostawić komentarza poniżej!
Do usłyszenia!