bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

022: Dwadzieścia kilometrów w busz | Joanna Gierak-Onoszko

22 października 2021by Kamila Kielar2

Choć teoretycznie będziemy dziś rozmawiać o Kanadzie, to tak naprawdę jest to pretekst do mówienia o rzeczach uniwersalnych, ludzkich humanistycznych. Rozmowa i książka mojej dzisiejszej rozmówczyni osadzone są w kanadyjskich realiach, choć niestety wydarzają się każdego dnia, na całym świecie. Również w Polsce.

Może dlatego ten temat jest taki mocny, i może dlatego tak porusza – mnie, moją gościnię i jestem wręcz pewna, że poruszy i Was – bo przecież już zdążyłam Was poznać, jako wyjątkowo wrażliwych i uważnych słuchaczy.

Zaprosiłam do tej niełatwej, ale bardzo ważnej rozmowy Asię Gierak – Onoszko, reporterkę, autorkę wybitnej książki „27 Śmierci Tonego Obeda”, która mówi o systemowej przemocy kościoła katolickiego w stosunku do rdzennych kanadyjskich dzieci. Rozmawiamy o tym, że są krzywdy, które można wyrządzić innemu człowiekowi, a zwłaszcza dziecku, które są nienaprawialne.

fot. Joanna Gierak-Onoszko

Bardzo bym chciała, żeby to był odcinek z drugiego końca świata, przerażająca historia z przeszłości, z której wyciągnęliśmy wnioski. Ale nie jest. Jest dotkliwie bliski i współczesny, bo chodzi w nim po prostu o drugiego człowieka i o widzenie człowieka w drugiej osobie. Dlatego postanowiłam przeznaczyć na Fundację Ocalenie połowę zysków z Patronite, które wpłyną od ukazania się tego odcinka przez cały miesiąc.

Notatki do odcinka

Tutaj znajdziesz wszytskie linki i nazwy wspomniane w tym odcinku podcastu.

Dodatkowe artykuły do rozmowy

Możesz wesprzeć ten podcast na kilka sposobów: polecić go u siebie w mediach społecznościowych czy podyskutować o odcinku na swoim blogu. Możesz również ocenić go w Apple Podcasts albo zostać jego producentem na Patronite i włączyć się w dyskuję na temat jeszcze nieopublikowanych odcinków i tematów.

Nie zapomnij też zostawić komentarza poniżej!

Do usłyszenia!

Podziel się

2 comments

  • Prowincjusz

    30 października 2021 at 14:23

    Poboczny wątek dotyczący Kolumba. W jaki sposób ówcześni ludzie mogli przewidzieć następstwa rozwoju wiedzy o Świecie i czemu dziś mamy ich potępiać. Gdyby Europejczycy, Azjaci czy Afrykanie dotarli do Ameryki w dowolnym momencie historii nowożytnej poza poprzednim stuleciem skutki były by podobne. A ludzi doskonałych którym niemożna nic zarzucić przy dokładniejszej analizie chyba niema.

    Reply

  • Pingback: Jak to jest być ateistą na Bliskim Wschodzie • Drzazgi Świata

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *