bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

003: Jak słowa wpływają na to, jak postrzegamy świat | dr Kasia Siuda – Krzywicka

13 maja 2020by Kamila Kielar6

Interesowało mnie, jaki realny wpływ na to, jak widzimy świat, mają słowa, którymi go opisujemy. I czemu słowa są takie ważne, skoro to tylko słowa?

Do rozmowy zaprosiłam dr Kasię Siudę – Krzywicką z paryskiej Sorbony, badaczkę z Paris Brain Institute, która pokazuje, jak pracuje nasz mózg, kiedy nauczy się jakiś słów – pozytywnych lub negatywnych – którymi opisujemy świat.

https://www.instagram.com/p/B96L6XRIiR3/

Okazuje się, że to, jakimi słowami opisujemy miejsce lub kulturę, do której jedziemy na wakacje, ma przełożenie na to, jak się zachowujemy na wyjeździe i ale też na to, jak czujemy się w danym miejscu i jak przeżywamy nasz wyjazd. Jak zawsze będzie wiele przykładów z różnych miejsc na świecie i z różnych społeczności. Plus eksperyment z gorylem.

Rola stereotypów

Stereotypy są zakorzenione mocno w naszych głowach i jak się okazuje, szkodliwe mogą być nie tylko te negatywne, ale również pozytywne. Co się dzieje, kiedy nasze wyobrażenie o innych kulturach zderza się z rzeczywistością?

Na warsztat bierzemy też słynne internetowe „madki” i „bombelki” i na ich podstawie tych określeń Kasia opowiada, jak zaczynamy u innych dostrzegać cechy, które nie są istotne i na które nie zwrócilibyśmy inaczej uwagi. Jednak przez to, że dostały swoje nowe określenie, z którym wiąże się mnóstwo negatywnych skojarzeń, te negatywne cechy zaczynają dominować w naszym odbiorze matek.

Czy polityczna poprawność jest dobra?

Krytykowana przez wielu jako kaganiec wolności wypowiedzi, polityczna poprawność ma swoje naukowe podstawy, nie jest wymysłem jakiejś ideologii i jest przydatna przy niwelowaniu nieuświadomionych stereotypów.

Musimy pamiętać, że osoby z innych kultur bardzo łatwo klasyfikujemy jako odrębne. Te stereotypy, które w języku mogą się utrzymywać, bardzo mocno wpływają na nasze zachowania, nawet jeśli nie jesteśmy ich świadomi. I poprawność polityczna, czyli kodeks mówienia o różnych kwestiach związanych z innymi kulturami, jest po to, żeby ten efekt jak najbardziej zredukować.

dr Kasia Siuda – Krzywicka

Notatki do odcinka

Tutaj znajdziesz wszytskie linki i nazwy, które zostały wspomniane w tym odcinku podcastu.

Możesz wesprzeć ten podcast na kilka sposóbów: polecić go u siebie w mediach społecznościowych czy podyskutować o odcinku na swoim blogu. Możesz również ocenić go w Apple Podcasts albo zostać jego producentem na Patronite i włączyć się w dyskuję na temat jeszcze nieopublikowanych odcinków i tematów.

Nie zapomnij też zostawić komentarza poniżej!

Do usłyszenia!

Podziel się

6 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *