Grupy etniczne na całym świecie są najbardziej podatne i najmocniej odczuwają skutki naszych działań w kwestii przyrody, energetyki, czy cyfryzacji. To ich wyjątkowo dotyczą zmiany, trendy i wszystko, co się dzieje na świecie – nawet, jeśli pozornie wydaje się, że w tym nie uczestniczą.
W Ameryce Łacińskiej szacuje się, że żyje 50 milionów przestawicieli 500 różnych grup etnicznych. To 8% ludności całego regionu .Jest to więc ogromna liczba ludzi, których problem dotyczy. Organizacja Narodów Zjednoczonych poczyniła liczne obserwacje na temat wyższych poziomów zachorowalności i śmiertelności w tej populacji oraz zwracając uwagę na „skumulowane i bardziej intensywne szkody”, jakich doświadczają rdzenne grupy etniczne.
O sytuacji właśnie rdzennych grup w Ameryce Południowej rozmawiam z Dominikiem Bacem, kapitanem jachtowym, fotografem i przewodnikiem wypraw. Dominik od kilkunastu lat pasjonuje się, odwiedza i zgłębia życie rdzennych społeczności Ameryki Północnej. Jego drugim domem jest Kolumbia, skąd pochodzi Claudia, jego żona.
Wątpliwe dary cywilizacji
Bardzo ważne w procesie przystosowania sie do niego życia jest to, żeby wszyscy wrócili do swoich ról: rodzice do roli rodziców, a dzieci do roli dzieci. Poczucie bezpieczeństwa po przeżytej traumie jest kluczowe do powrotu do zdrowia.
Oprócz tego, że przynosimy społecznościom rdzennym edukację czy medycynę, przynosimy im też przekonanie, że są biedniejsi, gorsi i to jest chyba problem.
Dominik Bac
Kolonializm elektroniczny
Są grupy etniczne, które przetrwały przez 500 lat najazdy konkwistadorów czy misjonarzy, ale tym najazdem, którego nie są w stanie wytrzymać, jest najazd turystyki i elektroniki. Media elektroniczne to najwyższa forma kolonializmu.
Kolonializm nigdy nie przestał być kolonializmem. Kolonializm nigdy nie przestał istnieć.
Dominik Bac
O tym, jak Wenezuelczycy w trudnej sytuacji życiowej pracują w kopalniach i jaki to ma na nich wpływ rozmawiam z dr Izabelą Stachowicz w 11 odcinku „Prawdziwa cena złota”
Notatki do odcinka
Tutaj znajdziesz wszytskie linki i nazwy wspomniane w tym odcinku podcastu.
- Grupa Outdoor – biuro Dominika Baca
- Taka jest Kolumbia – strona Dominika o Kolumbii
- Club de Español – hiszpański naturalnie – strona Claudii
- Ewa Ewart „Klątwa Obfitości” – strona filmu
- DŚ 011 „Prawdziwa cena złota. Wenezuelskie kopalnie” dr Izabela Stachowicz
Możesz wesprzeć ten podcast na kilka sposobów: polecić go u siebie w mediach społecznościowych czy podyskutować o odcinku na swoim blogu. Możesz również ocenić go w Apple Podcasts albo zostać jego producentem na Patronite i włączyć się w dyskuję na temat jeszcze nieopublikowanych odcinków i tematów.
Nie zapomnij też zostawić komentarza poniżej!
Do usłyszenia!
2 comments
Pingback: Dlaczego mój bóg jest lepszy niż twój • Drzazgi Świata
Pingback: Próba przetrwania po apokalipsie • Drzazgi Świata