bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

017: Skumulowana presja. Kto najbardziej traci na rozwoju cywlizacji? | Dominik Bac

13 kwietnia 2021by Kamila Kielar2

Grupy etniczne na całym świecie są najbardziej podatne i najmocniej odczuwają skutki naszych działań w kwestii przyrody, energetyki, czy cyfryzacji. To ich wyjątkowo dotyczą zmiany, trendy i wszystko, co się dzieje na świecie – nawet, jeśli pozornie wydaje się, że w tym nie uczestniczą.

W Ameryce Łacińskiej szacuje się, że żyje 50 milionów przestawicieli 500 różnych grup etnicznych. To 8% ludności całego regionu .Jest to więc ogromna liczba ludzi, których problem dotyczy. Organizacja Narodów Zjednoczonych poczyniła liczne obserwacje na temat wyższych poziomów zachorowalności i śmiertelności w tej populacji oraz zwracając uwagę na „skumulowane i bardziej intensywne szkody”, jakich doświadczają rdzenne grupy etniczne.

O sytuacji właśnie rdzennych grup w Ameryce Południowej rozmawiam z Dominikiem Bacem, kapitanem jachtowym, fotografem i przewodnikiem wypraw. Dominik od kilkunastu lat pasjonuje się, odwiedza i zgłębia życie rdzennych społeczności Ameryki Północnej. Jego drugim domem jest Kolumbia, skąd pochodzi Claudia, jego żona.

fot. Dominik Bac

Wątpliwe dary cywilizacji

Bardzo ważne w procesie przystosowania sie do niego życia jest to, żeby wszyscy wrócili do swoich ról: rodzice do roli rodziców, a dzieci do roli dzieci. Poczucie bezpieczeństwa po przeżytej traumie jest kluczowe do powrotu do zdrowia.

Oprócz tego, że przynosimy społecznościom rdzennym edukację czy medycynę, przynosimy im też przekonanie, że są biedniejsi, gorsi i to jest chyba problem.

Dominik Bac
fot. Dominik Bac

Kolonializm elektroniczny

Są grupy etniczne, które przetrwały przez 500 lat najazdy konkwistadorów czy misjonarzy, ale tym najazdem, którego nie są w stanie wytrzymać, jest najazd turystyki i elektroniki. Media elektroniczne to najwyższa forma kolonializmu.

Kolonializm nigdy nie przestał być kolonializmem. Kolonializm nigdy nie przestał istnieć.

Dominik Bac

O tym, jak Wenezuelczycy w trudnej sytuacji życiowej pracują w kopalniach i jaki to ma na nich wpływ rozmawiam z dr Izabelą Stachowicz w 11 odcinku „Prawdziwa cena złota”

Grupy etniczne na całym świecie są najbardziej podatne i najmocniej odczuwają skutki naszych działań w kwestii przyrody, energii czy mediów.
fot. Dominik Bac

Notatki do odcinka

Tutaj znajdziesz wszytskie linki i nazwy wspomniane w tym odcinku podcastu.

Możesz wesprzeć ten podcast na kilka sposobów: polecić go u siebie w mediach społecznościowych czy podyskutować o odcinku na swoim blogu. Możesz również ocenić go w Apple Podcasts albo zostać jego producentem na Patronite i włączyć się w dyskuję na temat jeszcze nieopublikowanych odcinków i tematów.

Nie zapomnij też zostawić komentarza poniżej!

Do usłyszenia!

Podziel się

2 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *