Nie jestem już w stanie pojechać gdziekolwiek – czy to w Polsce, na alaskańskie rubieże, gdzie nie żyje żaden człowiek, czy do zatłoczonej do Azji Południowo-Wschodniej, żeby nie widzieć ogromu destrukcji, który zafundowaliśmy planecie. Zwłaszcza na północy świata zmiany i skutki katastrofy klimatyczn0-przyrodniczej, które oglądam na własne oczy i zmiany widzę na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, mnie przerażają.
Depresja klimatyczna w kolejnych latach będzie dotykać coraz większej ilości osób. To, z czym się mierzymy w związku ze zmianami w świecie, ma wpływ nie tylko przyszłość naszą lub naszych dzieci, ale zmienia całe społeczeństwa. Po raz pierwszy w historii jako gatunek zaczynamy kwestionować sens rozmnażania się. Jak zmiany dotkną osoby starsze i klasę średnią? Po co nam watahy ekologów? Czy osoby odpowiedzialne za katastrofę klimatyczną czują wyrzuty sumienia? Czy dzieci przekonają swoich rodziców do tego, że należy walczyć? I w końcu – dlaczego powinniśmy pokochać swoją depresję klimatyczną i dlaczego ona dobrze o nas świadczy?
O tym, w którym momencie filmu katastroficznego jesteśmy rozmawiam z Martą Niedźwiecką, psycholożką i sex coach. Marta zajmuje się świadomą seksualnością i świadomym życiem, prowadzi warsztaty i gabinet terapeutyczny. Jest autorką „O zmierzchu”, jednego z ulubionych podcastów w Polsce. Prywatnie zakochana w wodzie, górach i niedźwiedziach.
O czym świadczy depresja klimatyczna
Żeby doświadczyć depresji klimatycznej, trzeba mieć do tego aparat poznawczy.
Nie rozumiem, jak bardzo można nie być przerażonym i nie widzieć tego, jak bardzo balansujemy nad przepaścią.
Marta Niedźwiecka
Potęga wyparcia
Nigdy nie można umniejszać potegi wyparcia, bo denializm to mechanizm obronny. Tak jest łatwiej, bo nie trzeba ponosić odpowiedzialnosci, jest mniej stresu, nie doświadcza się lęku oraz przeładowania emocjonalnego.
Na zachodzie klasa średnia wie, że na katastrofie klimatycznej straci dramatycznie dużo. W Polsce może ona hamować jakiś rozsądny ruch.
Jak się czujemy bezradni to jest to w porządku, ale nie traćmy azymutu.
Marta Niedźweicka
Notatki do odcinka
Tutaj znajdziesz wszytskie linki i nazwy wspomniane w tym odcinku podcastu.
- Strona www Marty Niedźwieckiej
- Podcast „O Zmierzchu” Marty Niedźwieckiej
- „O Zmierzchu” na FB
- Marta Niedźwiecka na IG
- 009 DŚ Czy przetrwamy bez owadów – Jakub Urbański
- 016 DŚ Mocne kadry. Czy filmy Davida Attenborough uratują planetę?
Możesz wesprzeć ten podcast na kilka sposobów: polecić go u siebie w mediach społecznościowych czy podyskutować o odcinku na swoim blogu. Możesz również ocenić go w Apple Podcasts albo zostać jego producentem na Patronite i włączyć się w dyskuję na temat jeszcze nieopublikowanych odcinków i tematów.
Nie zapomnij też zostawić komentarza poniżej!
Do usłyszenia!