bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

010: O granicach wolności w podróży i magic busie | Tomek Michniewicz

26 lipca 2020by Kamila Kielar0

Historia opowiedziana w książce i filmie „Into the wild”, czyli polskim „Wszystko za życie” od dwudziestu lat rozpala wyobraźnię ludzi, marzących o znalezieniu własnej wolności. To historia młodego Chrisa McCandlessa, który w poszukiwaniu innego życia oraz siebie samego rusza w świat, wcześniej paląc pieniądze i zrywając kontakt z rodziną. Po dwóch latach trafia na Alaskę, gdzie postanawia zaszyć się w głuszy i samotnie żyć po trapersku. Historia nie ma happy endu, bo Chris na Alasce umiera w starym porzuconym autobusie, nazwanym magic bus.

Ale to dopiero pierwsza część historii, bo wokół postaci Chrisa stworzył się cały kult gloryfikujący jego przygodę i dodający romantyzmu do jego śmierci. Turyści pragnący dotknąć świata Chrisa zaczęli pielgrzymować do busa, przynosząc tam ze sobą wiele z tych rzeczy i spraw, przed którymi sam Chris uciekał. Część zginęła próbując się dostać na miejsce, wielu nieprzygotowanych miało po drodze wypadek. Dlatego ostatnio stan Alaska zdecydował się usunąć kultowy autobus, żeby nie prowokować więcej takich sytuacji.

O osobistych wyborach, o prawdziwej cenie, jaką płacimy za podróże, trendach wśród współczesnych backpackerów i granicach wolności osobistej w podróży rozmawiam w parkowych okolicznościach przyrody z Tomkiem Michniewiczem. Tomek jest dziennikarzem, reportażystą, fotografem oraz organizatorem wypraw i ekspedycji, który podejmuje się trudnych i niebezpiecznych projektów reporterskich.

https://www.instagram.com/p/B-guJi2ouRy/

Romantyzm magic busa

Nic dziwnego, że po tę historię sięgnął Hollywood. Dodał jeszcze tej opowieści roman]tyzmu i już był gotowy scenariusz na hit. Problem w tym, że romantyzm w tej historii odbiorcy dodają też do błędów popełnionych przez Chrisa, a jego śmierć dała przykład do mitologizacji ten postaci i stał się symbolem i legendą.

Ta historia została przerwana na bardzo wczesnym etapie życia tego człowieka i dlatego właśnie stanowi esencję tej potrzeby wolności. A ona jest dojmującym uczuciem, gdy człowiek ma te 22, 23 lata.

Tomek Michniewicz

Prawdziwa cena podróży i wolności

Naiwnie byłoby sądzić, że dzięki podróżom wyłącznie zyskujemy: przeżycia, przygody, nowe znajomości. Tracimy przy tym równolegle inne cenne rzeczy: znajomych, kontakt z rodziną, codzienne tu i teraz.

Wszystkie decyzje życiowe coś ci dają i coś ci odbierają jednocześnie. To jest zawsze wybór między jedną a drugą wartością. Nie ma takiej opcji, że wybierasz wolność bezkosztowo.

Tomem Michniewicz

Rodzina samego Chrisa, od której się odciął i uciekł, uważała, że to dobrze, że autobus został usunięty i nie stanowi zagrożenia dla innych. Problem z usunięciem autobusu ma – jak zwykle – internet.

fot. archiwum Tomka Michniewicza

Notatki do odcinka

Tutaj znajdziesz wszytskie linki i nazwy wspomniane w tym odcinku podcastu.

Możesz wesprzeć ten podcast na kilka sposóbów: polecić go u siebie w mediach społecznościowych czy podyskutować o odcinku na swoim blogu. Możesz również ocenić go w Apple Podcasts albo zostać jego producentem na Patronite i włączyć się w dyskuję na temat jeszcze nieopublikowanych odcinków i tematów.

Nie zapomnij też zostawić komentarza poniżej!

Do usłyszenia!

Podziel się

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *