bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

033: Jak izolacja geograficzna wpływa na społeczeność | Urszula Chylaszek

8 grudnia 2022by Kamila Kielar0

Bardzo chciałam przyjrzeć się życiu społeczności, które jest – i zawsze było – kształtowane przez izolacją geograficzną. Interesowało mnie, czy niewielka społeczność żyjąca na wyspach na Atlantyku ze swojej izolacji więcej czerpie, czy zaczyna ją ona uwierać, zwłaszcza we współczesnych, dynamicznie zmiennych czasach.

Jak na Wyspach Owczych żyje się przedstawicielom mniejszości seksualnych? Czy izolacja wzmacnia tuszowanie przestępstw, czy wręcz takie społeczności tym bardziej same się oczyszczają? Jak Farerzy przekuwają izolację na swoją korzyść? Czy łatwiej jest zaakceptować ją w małej społeczności? I wreszcie – jak Farerzy widzą siebie w globalizującym się, a nie izolującym świecie?

O specyfice życia na geograficznie oddalonych Wyspach Owczych rozmawiam z Urszulą Chylaszek, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych oraz Polskiej Szkoły Reportażu, autorką reportażu „Kanska. Miłość na Wyspach Owczych”. Jest również fotografką, publikowała m.in w „Dużym Formacie”, „Piśmie”, „Kontynentach” czy „Sidetracked Magazine”.

fot. Urszula Chylaszek

Czy inność jest łatwiej zaakceptować w małej grupie?

Jak wyglądają Parady Rowności w miejscu, gdzie wszyskich znamy? Nie da się unikąć wzajemnie w tak małej grupie. Farerzy przez lata wykształcili zdolność współżycia i pracy razem, mimo, że się od siebie różnią. Są z dala od wszytskiego i są zdani tylko na siebie. Tak było zawsze.

Nic złego cię tu nie spotka, jeśli się nie wychylasz ze swoją innością. To jednocześnie równość warunkowa, bo oznacza akceptację tylko w określonym przypadku, ale jednocześnie wypracowany przez lata model współistnienia. Czy Farerzy są gotowi na to, że ich homogeniczne społęcześntwo może sie zmienić?

fot. Urszula Chylaszek

Notatki do odcinka

Tutaj znajdziesz wszytskie linki i nazwy wspomniane w tym odcinku podcastu.

Linki rozszerzające temat odcinka

To była kolejna drzazga. Żeby nie przegapić następnych odcinków podcastu, zasubskrybuj Drzazgi Świata w swojej aplikacji.

Ten podcast powstaje dzięki wsparciu i zaangażowaniu jego słuchaczy i słuchaczek. Jeśli uważasz tę audycję za wartościową i cenisz niezależne dziennikarstwo, możesz dołączyć do grona osób wspierających mnie w serwisie Patronite. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz na stronie www.patronite.pl/kamilakielar.

Nie zapomnij zajrzeć na moje media społecznościowe – znajdziesz tam zdjęcia przyrodnicze, wywiady, artykuły oraz oczywiście sprawy bieżące. Na Facebooku, Instagramie i YouTube znajdziesz mnie wyszukując po prostu „Kamila Kielar”

Możesz też wesprzeć ten podcast jeszcze na kilka innych sposobów: polecić go u siebie w mediach społecznościowych czy podyskutować o odcinku na swoim blogu. Możesz również ocenić go w Apple Podcasts.

A tymczasem do usłyszenia!

Podziel się

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *