„Biało na czarnym” to samotna wyprawa kajakiem morskim po Pacyfiku w poszukiwaniu najrzadszego typu niedźwiedzi na świecie, tak zwanych niedźwiedzi duchów. Dzięki rzadkiej mutacji niedźwiedzie czarne są całkowicie białe i nie są to albinosy. Żyją w soczyście zielonych północnych lasach deszczowych, więc białe zwierzęta wyglądają w nich całkowicie nierealnie.
Ale niedźwiedzie to tylko przyczynek do mówienia o niezwykle cennym środowisku, dramatycznej sytuacji w morzach i oceanach i walce o jeden z najcenniejszych zakątków świata.
To łosoś rządzi całym ekosystemem
Głównym tematem reporterskim wyjazdu był łosoś i jego masowe wymieranie. Odpowiedzialne są za to między innymi wycinka drzew, przełowienie, kryzys klimatyczny i farmy rybne.
Do niektórych rzek jeszcze 10-15 lat temu wpływało ponad 3 miliony łososi rocznie. Dziś do tych samych rzek wpływa 65 tysięcy. To 50 razy mniej – to tak, jak gdyby populacja Polski zamknęła się w moim rodzinnym Krakowie.
Kamila Kielar
Świat oddycha skrzelami
Dziś na powrót łososia do rzek czeka ponad 200 gatunków innych zwierząt, dla których łosoś jest ważnym składnikiem diety. To wilki, lwy morskie, orki, orły, łasice… Na powrót łososia czeka też las. Udowodniono zależność pomiędzy tym, jak szybko rośnie las, a tym, jak wiele jest łososi w rzece.
Ta historia podnosi bardzo ważne pytanie – jak opowiadać o przyrodzie, tak, żeby jej nie szkodzić? Odpowiedź próbuję znaleźć od kilkunastu lat i nie wiem, czy zam dobrą. Ale wiem, że mówić warto. Warto mówić rzetelnie.
Kamila Kielar
Notatki do odcinka
Tutaj znajdziesz wszytskie linki i nazwy wspomniane w tym odcinku podcastu.
- Strona Kamili Kielar
- Instagram Kamili Kielar
- Facebook Kamili Kielar
- Przewodnik „Jaka ryba na obiad” opracowany przez WWF
- Reportaż o łososiach w Magazynie „Pismo”
Możesz wesprzeć ten podcast na kilka sposóbów: polecić go u siebie w mediach społecznościowych czy podyskutować o odcinku na swoim blogu. Możesz również ocenić go w Apple Podcasts albo zostać jego producentem na Patronite i włączyć się w dyskuję na temat jeszcze nieopublikowanych odcinków i tematów.
Nie zapomnij też zostawić komentarza poniżej!
Do usłyszenia!
8 comments
Emil
8 lipca 2020 at 10:14
Genialne. Uwielbiam czytać, słuchać… Rób tak dalej!
Kamila Kielar
8 lipca 2020 at 12:35
Dzięki Emil, cieszę się, że Ci się podoba. Ze swojej strony staram się, żeby treści były świeże, nieopatrzone i wartościowe, więc ważne jest dla mnie, że też to inni doceniają!
Zosia
18 lipca 2020 at 17:19
Słucham Twoich podcastow jednym tchem. W tym mnie jednak bardzo zaskoczylo stanowisko Kanady, która raczej jest kojarzona z szacunkiem do przyrody, pro ekologicznym Troudeau etc. Czy gdzieś można więcej przeczytać o wpuszczeniu tankowcow na tereny humbaków i dalszych ich losach?
Pingback: Deportacja w śpiączkę• Drzazgi Świata
Pingback: Zmącone wody. Ile zależy od ryb? • Drzazgi Świata
Pingback: Próba przetrwania po apokalipsie • Drzazgi Świata
Pingback: Jak rozmawiać o przyrodzie w czasach kryzysu • Drzazgi Świata
Pingback: Jak wiele można wytłumaczyć tradycją - prof. Waldemar Kuligowski • Drzazgi Świata