bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

007: Czy uratuja nas łososie i niedźwiedzie – duchy? | Kamila Kielar

12 czerwca 2020by Kamila Kielar8

„Biało na czarnym” to samotna wyprawa kajakiem morskim po Pacyfiku w poszukiwaniu najrzadszego typu niedźwiedzi na świecie, tak zwanych niedźwiedzi duchów. Dzięki rzadkiej mutacji niedźwiedzie czarne są całkowicie białe i nie są to albinosy. Żyją w soczyście zielonych północnych lasach deszczowych, więc białe zwierzęta wyglądają w nich całkowicie nierealnie.

Ale niedźwiedzie to tylko przyczynek do mówienia o niezwykle cennym środowisku, dramatycznej sytuacji w morzach i oceanach i walce o jeden z najcenniejszych zakątków świata.

fot. Kamila Kielar

To łosoś rządzi całym ekosystemem

Głównym tematem reporterskim wyjazdu był łosoś i jego masowe wymieranie. Odpowiedzialne są za to między innymi wycinka drzew, przełowienie, kryzys klimatyczny i farmy rybne.

Do niektórych rzek jeszcze 10-15 lat temu wpływało ponad 3 miliony łososi rocznie. Dziś do tych samych rzek wpływa 65 tysięcy. To 50 razy mniej – to tak, jak gdyby populacja Polski zamknęła się w moim rodzinnym Krakowie.

Kamila Kielar
https://www.instagram.com/p/Bx0VYXDIZVt/

Świat oddycha skrzelami

Dziś na powrót łososia do rzek czeka ponad 200 gatunków innych zwierząt, dla których łosoś jest ważnym składnikiem diety. To wilki, lwy morskie, orki, orły, łasice… Na powrót łososia czeka też las. Udowodniono zależność pomiędzy tym, jak szybko rośnie las, a tym, jak wiele jest łososi w rzece.

Ta historia podnosi bardzo ważne pytanie – jak opowiadać o przyrodzie, tak, żeby jej nie szkodzić? Odpowiedź próbuję znaleźć od kilkunastu lat i nie wiem, czy zam dobrą. Ale wiem, że mówić warto. Warto mówić rzetelnie.

Kamila Kielar

Notatki do odcinka

Tutaj znajdziesz wszytskie linki i nazwy wspomniane w tym odcinku podcastu.

Możesz wesprzeć ten podcast na kilka sposóbów: polecić go u siebie w mediach społecznościowych czy podyskutować o odcinku na swoim blogu. Możesz również ocenić go w Apple Podcasts albo zostać jego producentem na Patronite i włączyć się w dyskuję na temat jeszcze nieopublikowanych odcinków i tematów.

Nie zapomnij też zostawić komentarza poniżej!

Do usłyszenia!

Podziel się

8 comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *